8 listopada, Hala Koszyki w Warszawie. Uczestniczymy w wernisażu Daniela Petryczkiewicza otwierającym wystawę „No Beauty in Platic”.

„Projekt fotograficzny #NoBeautyInPlastic to niemy protest. Zafoliowany. Nie wydaje dźwięków ani oddechów. Może zabrzmieć tylko dzięki każdemu z nas, więc jeśli Cię porusza – krzycz!” – tak o idei mówi sam Petryczkiewicz.

Artysta – zwykle kojarzony ze zdjęciami sportowymi – tym razem podejmuje tematykę ekologiczną i zwraca uwagę na bezsensowne używanie jednorazowych opakowań plastikowych. Fotografuje tancerzy, akrobatów i pływaków, skupiając się na ruchu i pozycji ciała – ciała, które w obliczu ekologicznej apokalipsy próbuje oddychać, ruszać się, żyć. Realność zagłady wybrzmiewa tym mocniej, że w tle rozpoznajemy sztandarowe kadry ulic Warszawy oraz znane mieszkańcom budynki (jedna z sesji została zrealizowana na nieczynnych basenach Skry).

***

Zużycie tworzyw sztucznych do produkcji opakowań w Polsce stale wzrasta. W latach 2013 – 2017 liczba ta zwiększyła się o 20 proc. i wyniosła 1,12 mln ton. Choć plastik kojarzy się nam przede wszystkim z plastikowymi butelkami PET, to ich produkcja stanowi jedynie 14 proc. udziału w sektorze opakowań. W Polsce najwięcej plastiku zużywamy do produkcji toreb na zakupy wielokrotnego użytku, folii oraz tacek do żywności.